Rezultate
 Parteneri

Competitii
 viitoare

Bronz pentru România la Campionatul Mondial de Alergare Montană pe distanţe lungi

Echipa României, formată din Denisa Dragomir, Cristiana Ghiţă, Iulia Găinariu şi Ingrid Mutter, a obţinut medalia de bronz la Campionatul Mondial de Alergare Montană pe distanţe lungi, desfăşurat în data de 6 august la Premana, Italia.

Alergările montane aduc din nou România pe podiumul mondial! La Premana, în Italia, la cea de-a 14-a ediţie a Campionatului Mondial de Alergare Montană pe distanţe lungi, echipa feminină a României a ocupat locul 3, obţinând medalia de bronz, în urma echipelor Italiei şi Statelor Unite. Puternicele atlete din Italia, Antonella Confortola și Stephanie Christel Jimenez au terminat pe pozițiile 10 și 11 şi au contribuit la un scor de 22 de puncte, scor care a adus Italiei medalia de aur. A fost urmată de Statele Unite cu un scor de 28 de puncte şi de România cu 39 de puncte.

Echipa feminină a României a fost formată din Cristiana Ghiţă, Denisa Dragomir, Iulia Găinariu şi Ingrid Mutter.

În clasamentul individual feminin Denisa Dragomir a obţinut medalia de bronz pentru România, urmată fiind de Ingrid Mutter pe locul 8 şi Iulia Găinariu pe locul 28.

Echipa masculină, formată din Bogdan Damian Gyorgy Szabolcz, Viorel Palici şi Andrei Preda a obţinut un onorat loc 4, în spatele puternicelor echipe ale Italiei, Statelor Unite şi Cehiei. România s-a aflat la numai 3 puncte de medalia de bronz!

În clasamentul individual masculin, sportivii noştri Bogdan Damian Gyorgy Szabolcz, Viorel Palici şi Andrei Preda s-au clasat pe locurile 14, 17, 24 şi 36.
Eforturile sportivilor noştri au fost coordonate de antrenorii Dana Vieru (Cristiana Ghiţă), Luminiţa Zaituc (Iulia Găinariu), Claudiu Mereuţă (Cristiana Ghiţă, Iulia Găinariu), Valentin Coroja (Denisa Dragomir), Sergiu Dascăl (Ingrid Mutter, Bogdan Damian, Gyorgy Szabolcz, Andrei Preda), Adrian Vălean (Andrei Preda), Luci Clinciu (Viorel Palici).

Federaţia Română de Atletism felicită sportivii şi antrenorii pentru aceste rezultate deosebite şi speră ca alergarea montană să devină o ramură a atletismului din ce în ce mai îndrăgită în România şi ca succesele recente să îi atragă pe cât mai mulţi tineri atleţi spre acest tip de alergări.

Vă reamintim că la Campionatul Mondial de Alergare Montană, desfăşurat în 30 iulie, echipa de junioare a României, alcătuită din Hecico Alesia, Doroftei Gabriela, Bordeianu Irina şi Zudor Iulia a câştigat aurul mondial în faţa puternicelor echipe ale Statelor Unite (argint) şi Italiei (bronz) şi în faţa echipei Marii Britanii (locul 4). Echipa de juniori a României, alcătuită din Rusu Dorin, Bularda Gabriel, Garcea Adrian şi Herman Peter, o obţinut argintul în cursa pe echipe, primul loc fiind ocupat de Uganda, iar cel de-al treilea de echipa Italiei.
La recent Campionatul European de Alergare Montană în 8 iulie, la Kamnik (Slovacia), România a cucerit trei medalii: de aur, de argint şi de bronz. Aurul a fost câştigat de juniorul Gabriel Bularda, argintul de echipa de junioare a României formată din Doroftei Gabriela Andrea, Hecico Alexia, Bordeanu Irina Alice şi Zudor Iulia Melinda, iar bronzul a fost cucerit de junioara Doroftei Gabriela Andrea. Echipa de juniori a băieţilor, formată din Bularda Gabriel, Hermann Peter Daniel, Tocilă Cătălin Florin şi Turciu Marius Sorin s-a clasat pe locul 4, în urma echipelor Italiei, Turciei şi Franţei.